Point-Counterpoint: To Crumbl or not to Crumbl?

Counter-Point: Crumbl cookie is unsatisfactory

The+Crumbl+Cookie+line+up+for+Dec.+6-11.+Photo+by+Josie+Sager.

The Crumbl Cookie line up for Dec. 6-11. Photo by Josie Sager.

Ariana Flaig, Business and Distribution Manager and Features Assistant

Crumbl Cookie has been rumored to change the dynamic of the Lewiston-Clarkston Valley. Crumbl offers four to five flavors of gourmet cookies every week, with chocolate chip remaining all year. This new business is entering a valley where nearly all the businesses have declined or are almost only suitable for adults.
Crumbl, however, has not lived up to the expectations that were placed upon it. The promoted cookie flavors have been mediocre and not worth the price. The price is around $7 for a single cookie. The flavors that Crumbl offers appear to be grandiose and delicious, but ultimately, they do not deliver.
The flavors offered could be bought at a grocery store for less money, and still with higher cookie quality. A package of raw Nestlé® cookie dough that makes 24 cookies is around $3. That is 13 cents per cookie. The price of a single Nestlé® cookie is 1.86% of a Crumbl cookie. If $7 of raw Nestlé® cookie dough was bought, it would make around 53 cookies.
In an era with COVID-19 and uncertainty around finances and life in general, the only practical choice when it comes to investing in cookies is to buy at a grocery store, not at Crumbl.

To read the opposing view click here.